Ühiskondlik hoone, Kalda 1, Pärnu. Anne Strati Arhitektuuribüroo.

Ühiskondlik hoone

Ühiskondlik hoone, Kalda 1a, Pärnu

Pärnus, Kalda 1a asuv lootsi torn oli esimene Pärnu bastionile rajatud hoone, mis valmis 1860. Aastal. Toona oli tegu Pärnu börsi majaga. 1926 ehitati hoonele peale vaatetorn. Nõukogude ajal sai Pärnu sadamast kalasadam ja vajadust lootsi teenuse järele enam polnud ning hoone jäi tühjaks. Hetkel kuulub kalda 1a hoone Tartu Ülikoolile ja majas tegutseb Eesti Mereinstituudi kalanduse teabekeskus.

Rekonstrueerimisprojektiga kavandati olemasoleva garaaži peale veranda tüüpi laiendus, kus on seminariruum. Lisaks restaureeriti torn, et võtta see avalikku kasutusse. Hoonesse kavandati esimest ja keldrikorrust ühendav keerdtrepp, mis lihtsustab igapäevase kontoritöö organiseerimist. Maja keldrikorrusel on saun, puhkeruum, tehnilised ruumid. Esimesel korrusel on büroopind.

Vastavalt muinsuskaitse eritingimustele taastati esimese korruse kohal olnud ringrõdu ja läände avanev kaaraken. Ehitustööde käigus avastati keldri seinast vana aknaava koos säilinud puitsillusega, mis on nüüd interjööris eksponeeritud. Hoone pälvis Pärnu linna restaureerimispreemia 2015.